خرید کاشی و سرامیک

خرید کاشی و سرامیک

کاشی کاری یکی از کم هزینه ترین، چشم گیر ترین روشهای موثر در ایجاد حس تازگی در سرویس بهداشتی و حس طراوت در آشپزخانه میباشد؛ که علاوه بر جنبه تزئینی، این محصولات به حفظ بهداشت محیط کمک کرده و از نفوذ رطوبت جلوگیری می کنند.

قبل از خرید کاشی و سرامیک با دقت به فرایند کاشی کاری فکر کنید. به گفته کاشی کار ها "رو به جلو برنامه ریزی کنید". با خریدکاشی و سرامیک، طرح و چیدمان مورد نظر چندین سال حتی تا یک دهه همراه شما هستند. کاشی ارزان و سرامیک ارزان قیمت همیشه اقتصادی نیست و انتخاب کاشی گران نیز بهترین حالت نیست؛

خواسته ها و گزینه های همسر خود را در نظر بگیرید چون بیشترین ساعت زندگی خانم ها به نظافت و آشپری پرداخته میشود همچنین کاشی کاری به اندازه ی انتخاب کاشی و خرید کاشی حائز اهمیت است درست مانند پارچه و لباس است. انتخاب یک کاشی مناسب و زیبا مهم است اما استفاده از یک کاشی کار ماهر در زیبایی کار تاثیر قابل توجهی دارد. چه بسا ممکن است بهترین کاشی با یک نصب نامناسب نمایی زشت و ناپسند عرضه کند.

در انتهای مقاله تجارب ارزشمند یک کاشی کار،یک فروشنده، یک مشتری ،یک معمار و یک مهندس ساختمان در موردخرید کاشی و سرامیک آورده شده است..

احتراما با توجه به حجم زیاد مطالب در این مقاله برای ارجاع به قسمت های مختلف از فهرست مطالب استفاده کنید و در هر قسمت از مقاله میتوانید با کلیک کردن بر روی دکمه فهرست مطالب به فهرست مطالب دسته بندی شده برگردید. به عنوان یک کارشناس پیشنهاد میکنیم مطالب را کامل بخوانید که یک دید کلی برای خرید کاشی و سرامیک داشته باشید

کاشی و سرامیک

دسته بندی کاشی و سرامیک
عکس 1 : تقسیم بندی انواع کاشی و سرامیک

کاشی : قطعه سفالی که لعاب و قسمت رویی آن ماده‌ای شیشه‌ای است.کاشی به دلیل ظرافت بیشتر و وزن پرس کمتر،استحکام کمتر دارد و فقط میتواند در بدنه کار شود و به هیچ وجه از آن برای کف استفاده نمیشود پس اگر شما دنبال پوشش برای دیوار هستید باید در هنگام خرید بگوید " کاشی " یا " کاشی بدنه " لازم دارید

سرامیک : قطعه سفالی که لعاب روی آن از جنس سرامیک باشد .سرامیک به دلیل پرس سنگین تر و سطح استحکام بالا در کف کار میشود حتی در بازار به سرامیک " کاشی کف" گفته میشود ،البته برای دیوار هم قابل استفاده است به علت جذب پایین آب برای مکان‌هایی که با آب و رطوبت در تماس هستند، مناسبندهمچنین دوام و عمر طولانی دارند. نمیشود پس اگر شما دنبال پوشش برای کف هستید باید در هنگام خرید بگوید " سرامیک " یا "کاشی کف" لازم دارید

سرامیک به جز کف برای دیوار و بدنه نیز قابل استفاده است اما کاشی فقط برای بدنه و دیوار است دلیل آن نیز این است که کاشی بدنه و دیوار دو برابر پخته شده و لعابکاری می شود و نرم تر و بسیار لغزنده تر از کاشی کف است. پس استفاده از آن برای کف چندان هوشمندانه نیست

پرسلان

پرسلان : نوع خاصی از سرامیک است که محبوبیت ویژه‌ای دست یافته زیرا نسبت به سرامیک‌های استاندارد، چگالتر و بادوام‌تر است. علاوه بر این، جذب آب کاشی پرسلان در مقایسه با سرامیک کمتر می‌باشد. ضریب جذب آب پرسلان نیم درصد است پس نشت ناپذیر می‌باشد.

کاشی پرسلانی نسل سوم کاشیهای کف و دیوار به کاشیهای پرسلانی تعلق دارد که مناسب نصب بر روی کف و دیوار و نمای ساختمان می‌باشند. کاشیهای پرسلانی بدلیل جذب آب بسیار پایین و فرایند تولید خاص و منحصربه‌فرد از استحکام بالایی برخوردار بوده و به نوعی می‌توان آنها را سنگ مصنوعی نامید

راهنمای انتخاب رنگ برای نقاشی ساختمان
عکس 2 : تفاوت پرسلان با سرامیک

کاشی گرانیتی : در بازار ، به کاشی های پرسلانی بدون لعاب و پولیش خورده ( صیقل یافته ) به اصطلاح ، گرانیت گفته می شود. این نوع کاشی ها مانند کاشی های پرسلانی از مقاومت بالا و جذب آب پایینی برخوردار ھستند.

هنگامی که وقت خود را برای برنامه ریزی پروژه نوسازی خانه صرف میکنید، شما با پیدا کردن تعادل بین عملی بودن ، هزینه و تزئینی بودن روبرو می شوید. خوشبختانه، با کاشی سرامیک و پرسلن شما هر دو را دریافت می کنید.

نکته: منظور از کاشی گرانیتی، سنگ گرانیت نیست.

کاشی و سرامیک رکتیفاید

کاشی و یا سرامیک رکتیفاید
عکس 3 : نمایی از کاشی و سرامیک بدونه بند در کف

که گاها در بازار به آن رکتیفای، کالیبره و حتی در بعضی موارد به صورت خلاصه به آن رکتی هم میگویند. کاشی وسرامیک رکتیفاید به کاشی و سرامیکی گفته می شود که پس از تولید در دستگاه های بزرگ به صورت لیزری به گونه خاص برش می خورد و سبب می شود که در هنگام نصب کردن آنها بندی و یا درزی در کار نباشد. پس از نصب قطعات کاشی یا سرامیک، مقداری درز در میان آنها به وجود می آید که لازم است در انتها با دوغاب سیمان یا چسب پر شود. کاشی یا سرامیک رکتیفاید به گونه ای برش خورده است که این فاصله به حداقل ممکن می رسد و زیبایی کار چندین برابر می شود.

قبل از خرید کاشی و سرامیک رکتیفاید یا بدونه بند حتما از کاشی کار خود مشاوره بگیرید و قبل از شروع به کار کاشی کار نمونه کار های او را ببینید.

مرکز فروش کاشی و سرامیک در تهران

در چهار منظقه تهران بورس کاشی و سرامیک  و مراکز فروش کاشی و سرامیک وجود دارد؛ این بازارچه ها یکی در شرق تهران (خیابان بنی‌هاشم) ، دیگری در مرکز پایتخت (خیابان شیراز) ، غرب تهران (خیابان کاشانی) و جنوب تهران (زمزم) واقع شده‌اند، در بازار های یاد شده بیش از65 درصد کاشی و سرامیک موجود ایرانی است و به گفته فروشندگان، اغلب مصرف‌کننده‌ها هم ترجیح می‌دهند کاشی ایرانی خریداری کنند؛ چراکه هم کیفیت کاشی ایرانی زبانزد خاص و عام است وهم قیمت پایین تری نسبت به نمونه‌های خارجی خود دارد. شایان ذکر است بیش از 2 هزار واحد فروشگاهی در این مناطق مستقر هستند که به فروش وسایل مربوط به سرویس های بهداشتی، کاشی و سرامیک و کالاهایی از این قبیل می پردازند.

قیمت ها و تخفیف ها از مغازه ای تا مغازه دیگر فرق دارند. پس خوب دور بزنید و همیشه بهترین راه، خرید کاشی سرامیک های درجه یک است . برای خرید سرامیک ارزان قیمت بهتر است از همه مغازه ها قیمت بگیرید.

سایت شبیه سازی نقاشی ساختمان
عکس 6 : بورس کاعکس 6 : بورس کاشی و سرامیک در تهران

بورس کاشی و سرامیک شرق تهران خیابان بنی‌هاشم میباشد. بازار لوازم ساختمانی بنی هاشم یکی از قدیمی ترن و بزرگ ترین بازار ها در بازار لوازم ساختمانی در تهران می باشد که دقیقا در خیابان بنی هاشم تهران واقع شده است . این بازار به صورت کلی بورس کلیه ی لوازم مورد نیاز برای ساختمان سازی و همچنین فضاسازی داخل و نمای ساختمان می باشد.

شایان ذکر است در شرق تهران بازاردیگری در محله خیابان فرجام در حال شکل گیری است که میتوان فروشگاه های زیادی را دید که به فروش کاشی و سرامیک مشغول هستند..

بورس کاشی و سرامیک مرکز تهران خیابان شیراز میباشد. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد بورس کاشی و سرامیک لوکس تهران کجاست ؟ تهران، بزرگراه کردستان به سمت جنوب، خیابان شیراز جنوبی؛ اینجا آدرس دقیق یکی از مراکز بورس کاشی و سرامیک ایران و سایر وسایل ساختمانی است. مرکزی که مشتریانش از همه نقاط ایران هستند و به نوعی بورسی ملی برای محصولاتی از این دست محسوب می شود.

بورس کاشی و سرامیک جنوب تهران خیابان زمزم میباشد که در منطقه جنوب تهران ، خیابان شهید غلامرضایی (مشهور به خیابان زمزم) بازار بورس کاشی و سرامیک کارهای عمرانی را مشاهده میکنید که شاید بارزترین ویژگی کاسبان این محل رفتار خوب و نزدیکی انباره به دفتر های فروش است میباشد. عدم طرح ترافیکی وجود

بورس کاشی و سرامیک غرب تهران خیابان کاشانی میباشد.وقتی شما وارد خیابان کاشانی می شوید از همان ابتدای خیابان مغازه های فروش کاشانی و سرامیک را در کنار یکدیگر در دو طرف خیابان مشاهده می نمایید.

معیار های خرید کاشی و سرامیک

تفاوت اصلی بین کاشی های ضخامت، مقاومت در برابر لغزش،جذب آب ، مقاومت در برابر خراش، مقاومت در برابر لکه میباشد.به طور مثال سرامیک جذب آب سرامیک خیلی کمتر از کاشی میباشد و این بدان برای مکان‌هایی که با آب و رطوبت در تماس هستند، مناسبند. در زیر تعدادی از این عوامل توضیح داده شده است.

درجه کاشی : تا حالا شنیده اید که می گویند فلان سرامیک درجه یک بوده و دیگری درجه ۲ و ۳ است؟ در واقع اولین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید درجه بندی سرامیک ها هستند، هرچه درجه کیفیت سرامیک پایین تر باشد قیمت پایین تری نیز خواهند داشت. سرامیک هایی که برای کف استفاده می شوند عموما باید از درجه ۱ و ۲ انتخاب شوند و درجه های پایین تر به عنوان کاشی های دیواری نیز مورد استفاده قرار میگیرند

 • کاشی درجه 1: کاشی هایی هستند که کاملا سالم باشند و هیچ گونه نقصی در سطح لعابدار و کناره آنها وجود نداشته باشد.
 • کاشی درجه 2 :کاشی هایی که در فاصله دو سانتیمتری تمامی کناره های سطح لعابدار آنها بیش از یک یا دو خال، به قطر حداکثر نیم میلیمتر وجود نداشته باشد.
 • کاشی درجه 3 :کاشی هایی که در سطح لعابدارشان فقط یک خال، به قطر حداکثر ۳ میلیمتر وجود داشته باشد.
درجه بندی کاشی
عکس 4 : انواع درجه بندی کاشی و سرامیک

یادتان باشد در بازار کاشی و سرامیک بعضی از تولید کنندگان که هنور مجوز های و استاندارد های لازم جهت ورود به بازار استاندارد کاشی را پیدا نکرده اند محصولات خود را تحت عنوان محصولات گرید بندی شده به فروش میرسانند که دارای برچسب گرید A , B , C میباشند.

شما باید از فروشنده بپرسید محصولی که میخرید درجه بندی دارد یا گرید بندی چون محصولات گرید بندی ضعیف تر و ازران تر از محصولات درجه بندی است .

نکته ای که در خرید کاشی درجه دو و سه باید به آن توجه کرد این است که باید علت عیوب کاشی ها را از فروشنده جویا شوید تا در هنگام نصب و استفاده دچار مشکل نشوید. فراموش نشود که بر روی کارتن اغلب کاشی ها قید شده است که شکایات پس از نصب کاشی پذیرفته نمی شود.

کارتن کاشیهای دکارتن کاشیهای درجه 4 معمولا سفید هست و روی کارتن سفید نوشته شده که این کالا مشمول قانون 25 استاندارد ایران نمیباشد.

میزان لیزی کاشی : COF در واقع مخفف میزان لیزی کاشی سرامیکی بوده و بر روی کاشی ها یافت خواهد شد. این درجه بندی به میزان مقاومت طبیعی کاشی در برابر لیز خوردن اختصاص دارد. اگر این میزان بالا باشد اصطکاک کف با پای افراد کم تر بوده و هرچه میزان آن کم باشد به معنای لیز بودن کف است. اگر قصد خرید کاشی برای منازل مسکونی دارید بهتر است بدانید که COF بیش‌تر از ۵۰ برای این فضاها مناسب هستند. آن دسته از سرامیک هایی که دارای COF بیش‌تر از ۶۰ هستند مناسب برای فضاهای تجاری هستند. بهتر است زمانیکه برای حمام و سرویس بهداشتی خود اقدام به خرید کاشی کف می کنید، به عدد COF دقت بالایی داشته باشید، برای این فضاها کاشی مناسب است که درجه COF آن بالا باشد، چراکه احتمال لیز خوردگی شما را کم می کند.

میزان لیز بودن کاشی و سرامیک
عکس 5 : سر خوردن بروی کاشی

درجه سائیدگی : درجه سائیدگی کاشی بر روی جعبه ها با نام PEI شناخته می شود. این نوع از درجه بندی مخصوص کاشی براق است و بر روی کاشی های مات آن را نمی یابید. در واقع درجه PEI قابلیت یک کاشی براق را در برابر سائیدگی و دوام آن به‌عنوان یک کاشی کف نشان می دهد.در واقع اگر برای منطقه ای مسکونی به دنبال کاشی سرامیک هستید کاشی هایی که PEI آن‌ها III و IV است برای کار شما مناسب هستند و آن دسته که دارای PEI بیش‌تر هستند هزینه ای اضافی در مصارف مسکونی بشمار خواهند رفت.

نگهداری و نظافت را نیز در نظر داشته باشید! هنگامی که کاشی های را برای محل مرطوب انتخاب می کنید باید سرامیک را انتخاب کنید چرا که نیازی به نظافت زیاد ندارند. اگر از نمای سنگی بیشتر استفاده کنید، بهتر است آن را بر روی کف یا در محل هایی که رطوبت کمتر دارند استفاده کنید. .

تجارب خرید کاشی و سرامیک

روزی که خرید خود را نهایی کردید حتما علایم تجاری روی جعبه ؛شماره و کد کاشی ؛ شرکت سازنده و کاتالوگ کاشی را یاداشت و از آن عکس بگیریدو روز تحویل کاشی مطمن شود بسته های تحویلی دقیقا همان باشد.

بسته بندی کاشی های که تحویل گرفته اید را چک کنید. خیلی ها از بازار اشفته استفاده میکنند و کاشی های را بسته بندی مجدد میکنند .

هزینه حمل و نقل از انبار بر عهده مشتری است؛ پس محل انبار فروشگاه و هزینه حمل و تحویل را کامل بپرسد و تاکید کنید که هزینه مربوط به حمل و نقل در فاکتور قید گردد. تجربه ثابت کرده اگر هزینه حمل و نقل را در فاکتور قید نگردد درهنگام تحویل نماینده ممکن است هزینه دو برابری را به دلایل مختلف درخواست کنند.شایان ذکر است بار گیری بر عهده فروشندهاست اما تخلیه بر عهده مشتری است . در این صورت اگر خودتان نمیتوانید تخلیه کنید حتما با فروشنده نهایی کنید که با راننده هماهنگ کنند برای شما تخلیه را با یک هزینه توافقی تخلیه نماید.

نحویل کاشی و سرامیک در تهران
عکس 7 : نحویل کاشی و سرامیک در تهران

یادتان نرود از فروشنده ساعت تحویل رو بپرسید و در فاکتور قید کنید . جالب است بدانید شگرد بعضی از فروشندگان تحویل در اخر وقت و نزدیک های غروب است زمانیکه که شما هیچ نیروی برای تخلیه ندارید و حتی زمان مناسبی هم نیست که بتوانید نیروی را پیدا کنید که برای تخلیه به کمکتان بیاید پس شما باید هزینه چند برابری را پرداخت کنید که راننده برایتان این کار را انجام دهد. زمانی را برای تحویل از فروشنده بخواهید که بتوانید کالا را تخلیه کنید و اگر در حال بازسازی هستید زمانی باشد که کارگر و نیرو های شما آنجا حضور دارند. در فاکتور قید شود در صورت عدم تحویل در آن زمان، تخلیه به عهده فروشنده باشد

برند معتبر مهمترین پارامتر در خرید کاشی می باشد. اگر مشکل پسند هستید و نمیخواهید تا چند سال آینده هزینه دوباره کنید پیشهاد میکنیم از برند های معروف خرید کنید.

حتما از فروشنده شرایط لعاب کاشی و سرامیک مورد نظر را بپرسید چون تعدادی از کاشی و سرامیک ها در اثر شستشو لعبشان از بین نرند.

مطمن باشید درجه بندی کاشی یک پارامتر مهم است.شاید کاشی ها در نگاه اول یکسان باشند اما تفاوت را بعد از کاش کاری و نصب آن متوجه خواهید شد حتی ممکن است پس از چند سال نمایان شود(مثلا ترک خوردن یا لک شدن کاشی) . تفاوت قیمت بین کاشی درجه یک و درجه سه زیاد نیست. جالب است بدانید بعضی از فروشندگان اگر احساس کنند مشتری نمیخواهد هزینه زیادی برای حرید کاشی و سرامیک کند سعی مشتری را متقاعد کنند که هیچ تفاوتی میان درجه یک و درجه سه وجود ندارد..

اگر شما برای خرید کاشی و سرامیک به مراکز بورس کاشی و سرامیک رفته باشید میبیند که قسمتی از بازار در اختیار برند های ایتالیایی و اسپانیایی است.نکته مهم این است که همه این کاشی ها در ایتالیا و اسپانیا تولید نشده اند بلکه در کارخانه هایی در رومانی، بلغارستان و یونان هستند که کاشی های با کیفیت پایین تولید می کنند و با برند ایتالیایی و اسپانیایی گرانتر می فروشند.

برای مکان های که ترافیک رفت و آمد سنگینی دارند کاشی با کیفیت بخرید که دوام بیشتر داشته باشد. سرامیک گرانیتی برای این کار عالی است.

 کاشی و سرامیک برای مناطق پر رفت و آمد
عکس 8 : کاشی و سرامیک برای مناطق پر رفت و آمد

این روز ها اغلب مصرف کننده ها تمایل دارند کاشی ایرانی خریداری کنند؛ چرا که هم کیفیت کاشی ایرانی زبانزد خاص و عام است و هم قیمت پایین تری نسبت به نمونه های خارجی خود دارد قیمت کاشی های موجود در بازار تهران از 10 هزار تومان شروع می شود و تا 90 هزار تومان هم می رسد.

ممکن است سرامیک های بدون لعاب ارزان تر باشند اما دقت کنید که این سرامیک ها سریع کثیف شده و به مراقبت زیادی نیاز دارند .

نکات کاشی و سرامیک کف؟

 • باید هنگام انتخاب سرامیک اندازه آن را با مکان مورد نظر تطبیق داد. مثلا کف سرویس های بهداشتی باید اندازه کاشی را طوری انتخاب کرد تا بتوان شیبی مناسب برای تخلیه آب به درون کف شور به دست آورد. اگر اندازه سرویس دستشویی یا حمام حداکثر ۵ متر مربع باشد بزرگ ترین اندازه ای که برای خرید سرامیک پیش بینی می شود ۲۵در ۲۵ سانتی متر است. در سالن ها هم بهتر است اندازه سرامیک تا جایی که امکان دارد بزرگ گرفته شود. برای چنین فضاهایی معمولا از اندازه های ۴۰ در ۴۰ سانتی متر تا حداکثر ۸۰ در ۸۰ سانتی متر و گاهی حتی بزرگ تر استفاده می کنند چرا که این کار باعث می شود تعداد بند کمتری داشته باشیم و آلودگی کمتری در خانه ایجاد شود.
 • اندازه کاشی و سرامیک
  عکس 9 : اندازه کاشی و سرامیک
 • بهتر است کف پوش حمام از جنس سرامیک باشد زیرا هم بادوام تر است ، هم تمیز کردن آن راحت است ، هم نسبت به رطوبت حساس نیست و در موقع خیس شدن چندان لیز نمی باشد.
 • اگر منزل شما کواگر منزل شما کوچک است و میخواهید بزرگتر دیده شود پیشنهاد میگردد کاشی و سرامیک در اندازه بزرگ و رنگ روشن خرید کنید.شایان ذکر است استفاده از کاشی و سرامیک بزرگ منوط به صاف بودن کف یا دیوار میباشد
 • هنگام خرید سرامیک برای کف در نظر داشته باشیدکه لعاب براق نداشته باشد چون باعث سر خوردن در هنگام راه رفتن و حتی سر خوردن فرش میگردد
 • توجه کنید که طرح‌های شلوغ باعث میشود اتاق کوچک ، کوچکتر به نظر بیاید رنگ روشن کاشی و سرامیک باعث انعکاس بیشتر نور میشود و فضا را بزرگتر میکند
 • شکل مستطیلی و مربعی سرامیک بزرگ کف نگاه ها را به همراه خود به انتهای اتاق خانه می کشاند و طول بیشتری به فضای داخل خانه می دهند. fa fa-check-square">
 • اگر منزلتان سبکاگر منزلتان سبک مدرن است پیشنهاد ما استفاده از کاشی و سرامیک بزرگ و رنگ سفید است. اگر منزلتان سبک کلاسیک است پیشنهاد ما استفاده از سرامیک های نخودی رنگ، دارای زردی بیشتری به نسبت رنگ کرم باشید
 • از نمونه کار های موجود در اینترنت استفاده کنید؛ از مشاوره کاشی کار و فروشندگان کاشی استفاده کنید. قبل از نصب کاشی های سرامیکی، مطمئن شوید که شما بهترین کاشی کار را برای این کار به خدمت گرفته اید. کاشی کار ماهر پیدا کنید و گواهینامه ی مهارت فنی حرفه ای و کارهای قبلی او را بررسی کنید. حتی بخواهید نمونه کار را نشان شما دهد.یک کاشی کاری ضعبف میتواند شما را در دوسال آتی دچار مشکل بازسازی دوباره کند.
این قسمت مربوط به کسانی است که کد بازدید رایگان دارد یا در قرعه کشی خرید ممبر تلگرام برنده شده اند.