نقاشی ساختمان

مقدمه

جالب است بدانید پس از آنکه یکی از همسایگان برای نقاشی ساختمان محل زندگی یا کارخود اقدام میکند، به زودی دیده می شود که همه همسایگان برای رنگ آمیزی ساختمان و منزل خود با نقاش ساختمان همسایه ای که در حال بازسازی است مذاکره میکند و حتی قیمت ها و نحوه انجام کار را جویا میشوند. چرایی ابن موضوع پاسخی ساده دارد. رنگ آمیزی ساختمان یکی از کم هزینه ترین ،سریع ترین و چشم گیر ترین روشهای موثر در ایجاد تاثیرات بصری در محیط های داخلی و خارجی میباشد مثل نقل مکان به یک خانه جدید وآغاز یک زندگی نو.احتمالا شنیده اید که نقاشی ساختمان علاوه بر زیبایی وافزایش ارزش ملک به عنوان یکی از خطوط اصلی دفاع در خانه در برابر آب و هوا، حشرات و سایر آسیب ها عمل می کند، بنابراین یک جنبه مهم در نگهداری خانه؛ نقاشی ساختمان است؛ به همین دلیل مهم است که برنامه ریزی و زمان کافی داشته باشید که رنگ ها، سایه ها و سبک های رنگی که می خواهید خانه خود را تزئین کنید را بررسی کنید. همچنین به شما تاکید میکنیم انتخاب یک نقاش بدون عقد قرار داد و مشخص کردن حدود کار؛ مطمنا معضلاتی را برای خود و نقاشتان به وجود می آورد که باعث پشیمانی شما میگردد.(در ادامه نمونه قرار داد آمده است)

احتراما با توجه به حجم زیاد مطالب در این مقاله برای ارجاع به قسمت های مختلف از فهرست مطالب استفاده کنید و در هر قسمت از مقاله میتوانید با کلیک کردن بر روی دکمه فهرست مطالب به فهرست مطالب دسته بندی شده برگردید. به عنوان یک کارشناس پیشنهاد میکنیم مطالب را کامل بخوانید که یک دید کلی برای بین کابینتی داشته باشید

چرا نقاشی ساختمان بسیار مهم است؟

بدیهی است، که زیبایی و شیک بودن را به خانه شما اضافه می کند کودکان و والدین زمان نسبتاً زیادی را برای تماشای تلویزیون یا صرف غذا در مقابل تلویزیون در اتاق نشیمن می گذرانند. شما می توانید با ایده های نقاشی زیبا، به دیوارها نشاط بیشتری ببخشید تا بیشتر به چشم بیایند و خاص تر شوند.

طرح رنگی زیبا در داخل و خارج از منزل شما مطمئنا ارزش خانه شما را افزایش می دهد و خریداران بالقوه بیشتری را جذب می کند. به علاوه، رنگ تازه و بوی آن باعث می شود که خانه شما مانند منزل جدید به نظر برسد بدون توجه به اینکه چه مدت در آن زندگی می کنید

نمونه کار نقاشی ساختمان
عکس 1 : نمایی زیبا از نقاشی ساختمان

همچنین محافظت از ساختمان در برابر آسیب هایی چون زنگ زدگی، رطوبت، خوردگی، حشرات و غیره میباشد است. نقاشی ساختمان در دو بخش نمای ساختمان و داخل انجام می شود. بیشتر سطوح داخل ساختمان قابل رنگ شدن می باشند مانند دیوار، سقف، درب و پنجره.

بازگشت به فهرست مطالب

مناسب ترین زمان برای نقاشی ساختمان

هیچ زمان تعیین شده ای وجود ندارد که مجبور باشید خانه خود را دوباره رنگ کنید. زمان نقاشی ساختمان بسته به شرایط آب و هوایی، کیفیت رنگ، چگونگی خانه شما قبل از آماده سازی و اینکه آیا شما یک نقاش خوب را استخدام کردید، متفاوت است. یک کار رنگی ضعیف می تواند به اندازه 3 ماه طول بکشد. مهمترین عامل تعیین کننده شرایط فعلی خانه است زیر سازی، ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن هر نقطه چقدر است؟ آیا مناطق در معرض چوب وجود دارد و یا نشانه ای از آلودگی آب به خود و یا خود رنگ خود را وجود دارد.

اگر ساختمان شما طول عمر بیشتری داشته و بازسازی شده باشد در این صورت شما باید صبر کنید تا دیوارهایی که بازسازی شده و کاملأ خشک شود و مطمأن شوید که هیچ گونه رطوبتی در آن وجود نداشته باشد و در این حالت ساختمان شما آمادی رنگ آمیزی می باشد

در برخی از فصل ها از جمله بهار و تابسان کار نقاشی ساختمان بنا به موارد زیر رونق نسبی دارد و شما به عنوان کارفرما قدرت تخفیف گرفتن را ندارید

  • تابستان و بهار به علت گرم بودن هوا وبهبود فرایند خشک شدن رنگ فرصت مناسبی است برای رنگ آمیزی
  • در اواخر فصل زمستان به علت نزدیک شدن به عید نوروز کار نقاشی ساختمان در قمست های مشاع ساختمان مانند راه پله ها وپاکینگ بیشتر میشود
  • در فصل تابستان قبل از ثبت نام فرزندان بیشتر جابجایی مستاجرها انجام میگردد و و زمان مناسبی برای رنگ آمیزی این واحدهای مسکونی برای اجاره دان مجدد میباشد.
  • در اواخر فصل زمستان به علت نزدیک شدن به عید نوروز کار نقاشی ساختمان در قمست های مشاع ساختمان مانند راه پله ها وپاکینگ بیشتر میشود.

در فصل پاییز و زمستان که کار نقاشی ساختمان بازار ضعیف تری دارد فرصت مناسبی است برای چانه زنی و دریافت خدمات بهتر و کیفیت بهتر است.

بازگشت به فهرست مطالب

کدام رنگ را انتخاب کنید

راهنمای انتخاب رنگ برای نقاشی ساختمان
عکس 2 : راهنمای انتخاب رنگ برای نقاشی ساختمان

هنگامی که شما به نقاشی خانه تصمیم گرفتید، باید رنگ را خودتان انتخاب کنید. طیف گسترده ای از رنگ ها را انتخاب کنید، ترکیب هایی که با پرده، درها و سایر موارد هماهنگ است را در نظر بگیرید. نقاشی ساختمان باید با دکوراسیون منزل شما هماهنگ باشد. برای نمونه،در تم معاصر باید از رنگ ها و سایه خنثی مانند بژ یا شیری استفاده کرد. یا دکوراسیون آسیایی باید از رنگ های پررنگ تر مانند قرمز، طلایی و سبز استفاده کرد

نور اصلی اتاق بر انتخاب رنگ ها تاثیر می گذارد زیرا رنگ ها در انواع مختلف نور از جمله نور خورشید،نور غیرمستقیم روز و نور مصنوعی جلوه های متفاوتی دارند متفاوت به نظر می رسند. برای مثال، نور لامپ فلورسنت دارای نورهای سبزرنگ است درصورتی که لامپ های رشته ای یا هالوژن نور زردرنگ تولید نموده که رنگ های کم رنگ را نامحسوس تر نشان می دهد

در خانه هایی که در قسمت شمالی قرار دارند و آفتاب گیر نیستند استفاده از رنگ هایی که نور را انعکاس نمی دهند،فضای اتاق را بی روح،دلگیر و کوچک جلوه می دهد. به همین دلیل هم باید از رنگ های گرم در واحدهای شمالی استفاده کنید و همینطور از نورهای مصنوعی زرد استفاده کنید چراغ های دارای سایه های مات نور را به پایین منعکس و در فضا ایجاد تناقض می کنند.لوسترها و منابع نور که دارای سایه های نیمه شفاف هستند نور را ملایم تر انعکاس می دهند و فضا را آرام تر جلوه می دهند.

رنگ های روشن موجب می شوند دیوارها بازتر و سقف بلندتر به نظر آید در حالی که رنگ های تیره دیوارها را جلوتر و سقف را کوتاه تر تر نشان می دهند،به عنوان نمونه اگر اتاقی باریک و بلند بی قواره داشته باشید می توانید با استفاده از رنگ ها،دید آن را به صورت مربع و زیباتر تبدیل کنید

یک نکته طلایی در نقاشی ساختمان وجود دارد و باید در انتخاب رنگ خانه مد نظر داشته باشد " چه مدت در آن مکان ساکن هستید؛ اگر نمی خواهید از خانه نقل مکان کرده یا آن ها بازسازی کنید و در آن صورت اتاق پذیرایی را به رنگ روشن نقاشی کنید و اتاق خواب و سایر مکان ها را بر اساس سلیقه خودتان و مشاوره نقاش ساختمان رنگ آمیزی کنید. اگر به احتمال زیاد طی یکی دو سال آتی نقل مکان میکنید رنگ سلیقه ای احتمال فروش خانه را دشوار خواهد کرد.

برای انتخاب رنگ مورد نظر باید تلاش کرد که با فضا و روحیه افراد هماهنگ باشد .زیرا رنگ این قابلیت را دارد که فضا را دنج تر، روشن تر، کوچکتر ، بزرگتر ، دلباز تر ، دلگیر و مرتفعتر نمایش دهد. پس رنگ را با دقت انتخاب کنید،چون ما معتقدیم میتواند فضای کسل کننده و بی روح را به فضایی گرم و زیبا تبدیل کرد و بلعکس.

بازگشت به فهرست مطالب

چه نوع رنگی را انتخاب کنیم ؟

نوع رنگ برای نقاشی ساختمان
عکس 3 : راهنمای انتخاب نوع رنگ برای نقاشی ساختمان

تست 123 در نقاشی ساختمان

زمانی که برای رنگ آمیزی منزل خود اقدام میکنید شاید اولین سوالی که برایتان مطرح میشود این باشد که آیا قبل از صرف هزینه جهت نقاشی ساختمانی میتوان طرح ذهنی خود را به همراه ترکیب رنگ انتخابی در اتاق خواب، پذیرایی و اتاق خواب خانه خود طراحی و پیش نمایش آن را مشاهده کنید؟ شما می توانید با ابزارهای مختلفی که توسط شرکت های رنگ ارائه شده است به صورت رایگان ترکیب رنگ و طرح خود را بر روی دیوار های خود شبیه سازی کنید. و پیش نمایش طرح و ذهن خود را ببینید.و طرح مورد نظر خود را در اختیار نقاش ساختمان خود قرار دهید که آن را عملیاتی نماید یا آن را پایه ارائه طرح پیشنهادی خود کند . جالب است بدانید کار کردن با این ابزار براحتی قابل انجام است و نیاز به دانش خاصد ندارد.

برای استفاده از این ابزار وارد سایت sherwin-williams شوید و در سمت چپ سایت اتاق خود را انتخاب کنید(پذیرایی- خواب –ورودی خانه – آشپرخانه – اتاق محل کار) سپس از سمت راست میزان روشنایی و پنجره های خود را انتخاب کنید . سپس در قسمت پائین نیز میتواند برای دیواره های مختلف رنگ های مورد علاقه خود را انتخاب کنید

سایت شبیه سازی نقاشی ساختمان
عکس 4 : سایت شبیه سازی نقاشی ساختمان

البته میتوان عملی تر هم این کار را انجام داد. از یک خرده فروش عرضه کننده رنگ تعدادی رنگ تست تر تهیه کرد و برخی ایده های خود را در قسمت های مختلف خانه تست کنید تا مطمئن شوید این چیزی است که شما انتظار دارید. رنگ هایی که بر روی یک بروشور کوچک هستند، می توانند بسیار متفاوت از زمانی باشد که آنها را در یک ناحیه از منزل بکار میبرید. امروزه تولیدکنندگان نمونه رنگ‌هایشان را در قوطی‌های کوچک هم ارائه می‌دهند که قیمت زیادی ندارند و مانع از اتلاف هزینه در انتخاب نادرست می‌شوند.

نقاشی ساختمان در تهران
عکس 5 : تست سریع رنگ برای نقاشی ساختمان
بازگشت به فهرست مطالب

نحوه محاسبه قیمت نقاشی ساختمان

بر اساس نرخ اتحادیه نقاشی ساختمان انجام خدمات نقاشی شامل خدماتی مثل آماده سازی، بتونه کاری و زیرسازی و رنگ زنی دیوارها، سقف و در و پنجره می شود، که در خانه ها، شرکت ها و یا فضاهای تجاری مورد استفاده قرارمی گیرد. اگر خدمات نقاشی ساختمان خود را به سک شرکت یا شخص نقاش برون سپاری کردهاید بهتر است قبل از مذاکره با وی همه مطالب مهم در مورد نحوه محاسبه قیمت نقاشی ساختمان ،نرخ اتحادیه نقاشی ساختمان، دستمزد نقاشی ساختمان و سرانجام قیمت نقاشی درب و پنجره را بدانید

 تعرفه نقاشی ساختمان
عکس 6 : لیست قیمت نقاشی ساختمان

اغلب كارفرمايان بهترين كيفيت را با كمترين هزينه ميخواهند كه اين امر محال بوده و اجرا هم نميشود كار نقاشي ساختمان با قيمت پائين چيزي جزء هزينه مضاعف در آينده نزديك نخواهد بود.

بازگشت به فهرست مطالب

لیست قیمت نقاشی ساختمان

در یک نگاه کلی بر اساس نرخ اتحادیه نقاشی تهران برای سال 1397 تعرفه نرخ نقاشی ساختمان شرح زیر است.کلیه قیمت ها تومان میباشد.

بازگشت به فهرست مطالب

معیار های یک کار نقاشی با کیفیت

خدمات نقاشی ساختمان به نسبت سایر خدمات ساختمانی بارزترین نماینگر جلوه داخلی ساختمان است که در عین حال به نسبت سایر خدمات قیمت پائین تری هم دارد. شایان ذکر است پائین بودن هرینه نقاشی ساختمان به معنی پائین بودن کیفیت نقاشی منزل نمیباشد. بسیاری از کارفرمایان در مرحله نقاشی ساختمان بسیار حساسیت به خرج می دهند که به دلیل جلوه نمائی داخلی ساختمان این حساسیت منطقی و درست است بابد توجه داشت که نقاش ساختمان مرحله آخر کار را انجام می دهد و کیفیت کاری که در مراحل زیرین انجام شده در کیفیت کار نقاش ساختمان تاثیر مستقیم و اساسی دارد.

شما به عنوان صاحب خانه و کارفرما باید نکاتی را مد نظر داشته باشید که بتوانید یک کار رنگی خوب را تحویل بگیرید. چون یک کار باکیقیت میتواند 7 تا 10 سال دوام داشته باشد و نیاز به دستکاری نباشد و یک کار بدونه کیفیت شما را به چالش اساسی مواجه کند که کمتر از 3 سال مجبور به رنگ آمیزی مجدد خواهید شد؛ و حتی به جای احساس آرامش به شما احساس بدی دست دهد.

مدت زمان شروع و خاتمه کار نقاش ساختمان در منزل یا محل کار شما در حالت متوسط بین 8 تا 15 روز میباشد و رنگ آمیزی ساختمان شما باید طول عمری بین 7 تا 10 سال پیدا کند. پس برای مدت یک یا دو هفته در انجام کار نقاشی ساختمان سعی کنید برای خود و نقاشتان مساله ای که باعث نارحتی و دلخوری است ایجاد نکنید.

پس پیشنهاد میکنم اگر برای کارتان حساسیت دارید حتما نقاشی که به تجربه و کارش اطمینان پیدا کردید (با معرفی دوستان - اطمینان به واسطه قرارداد – بررسی سوابق کاری ) را انتخاب کنید تا به نقاشی ساختمان اطمینان داشته باشید چون اگر نقاشی را انتخاب کنیدکه به خدماتش به اطمینان نرسیده باشید؛ مطمنا برای خود و نقاشتان چند روزه ناخوشایند و چندین سال شک به کیفیت کارش را مهیا مکینید.

قرارداد در نقاشی ساختمان
عکس 7 : اهمیت قرارداد در نقاشی ساختمان

نقاشتان را بواسطه مواردی که رعایتش باعث اطمینان به آن نقاش می شود (مثل : عضویت در اتحادیه نقاشان و یا بستن قرارداد رسمی و یا ضمانت کتبی کیفیت اجرا و……) انتخاب می کنید . تجریه 10 ساله ما در حوزه خدمات نقاشی ساختمان به شما میگوید داشتن یک قرار داد در انجام کار که باید و نباید ها را بین شما و نقاشتان مشخص میکند جز یکی از الزامی ترین مواردی است که حتما باید انجام گردد. چون یک قرار داد هم به نفع شما است هم به نفع نقاش ساختمان و در حین اتمام کار هیچ کدام از طرفین نمیتوانند ادعایی خارج از شرح کار داشته باشند. تمامی نفاشان حرفه ای و کار درست به قرارداد اعتقاد دارند چون بر این باورند که اگر کار خود را درست انجام دهند ممکن است صاحب کار ادعایی خارج از محدوده کار داشته باشد و باعث اختلاف شود . پیشنهاد ما این است اگر نقاش شما حرفه ای نبود و حرفی از قرار داد نزد شما به عنوان صاحب کار این کار را انجام دهد.

ممکن است بواسطه قیمت ازران یک نقاش بدون بستن قرارداد و بدون سابقه کار از طرف شما انتخاب شود که مطمن باشد معضلاتی برای خود و نقاشتان به وجود می آورید.

برای دانلود نمونه قرار داد نقاشی ساختمان اینجا کلیک کنید.

انچه باید با نقاش ساختمان خود نهایی کنید و به عنوان تضیمن کیفیت در قرار داد قید کنید موارد زیر است. البته یاد آور میشویم در فایل بالا که برای دانلود امده است است موارد گنجانده شده است

حتما با گوشی شخصیتان قبل از شروع نقاشی از دیوار و سقف عکسبرداری کنید

نقاش شما بنا یا معمار نیست که بتواند ترک عمقی که در دیوار به واسطه کیفیت پائین ساخت و یا کم گذاشتن معمار شما در مصالح و یا ….. ایجاد شده را با گچ و بتونه درمان کند. برای داشتن یک نقاشی با کیفیت باید از مرحله دیوار چینی وسواس داشته باشید و نه اینکه تمام وسواستان را برای مرحله آخر ذخیره کنید.

اگر تامین کننده رنگ برای نقاشی ساختمان بر عهده خود نقاش است توجه کنید که رنگ صاف استفاده گردد. به این ترتیبکه اگر نقاش ساختمان از رنگ های باقی مانده از پروژه های قبلی نقاشی ساختمان برای شما استفاده میکند الزامی است رنگ را صاف کند زیرا رنگ به مرور زمان و در مجاورت با هوا رویه بسته و در نتیجه ناخالصی هایی در آن به وجود می آید

در پایان لازم به ذکر است که از نظر نقاشان با تجربه : کار مهمترین تبلیغ است. این مطلب صرفا تمهیداتی برای داشتن کاری با کیفیت (که حق هر مشتری است) میباشد.

بازگشت به فهرست مطالب

آماده سازی خانه برای نقاشی ساختمان

اسباب و وسایل منزل را با نظم در گوشه ای اتاق بچینید و آنها را با لایه ای پلاستیکی خوب بپوشانید
لوسترها و وسایل تزئینی را داخل جعبه های به اندازه خود بگدارید وگرنه دور شاخه های آنها را با پارچه یا روزنامه بپیچید و در آخر با یک ملافه بغچه مانند آنها را ببندید
تمام صفحات کلید برق را باز کنید و همه سوکت ها و سوئیچ ها را با نوارچسب های کاغذی مخصوص مطابق آنچه در فیلم بالا میبینید بپوشانید
دستگیره های درها را با نوارچسب های بپوشانید
کف را با لفاف های پلاستیکی برای جلوگیری از سرایت رنگ روی زمین پوشش دهید

پوشش وسایل در نقاشی ساختمان
عکس 8 : پوشش وسایل در نقاشی ساختمان
بازگشت به فهرست مطالب

نکات مهم در حین نطارت بر نقاش ساختمان

در حین نقاشی ساختمان موارد زیر را بدانید و در صورت لزوم چک کنید.

ویدیو1 : فیلم آموزشی نحوه پوشش وسایل در نقاشی ساختمان
بازگشت به فهرست مطالب

این قسمت مربوط به کسانی است که کد بازدید رایگان دارد یا در قرعه کشی خرید ممبر تلگرام برنده شده اند.